Ohmite D100K30K
D100K30K picture photo
Mfg. Part Number
D100K30K
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 30K OHM 100W
Datasheet Download
D100K30K.pdf
Availability of D100K30K
QUANTITY
D100K30K Order Process
Ship out your order
Specifications of D100K30K
Internal Part NumberEIS-D100K30K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30k
Power (Watts)100W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.752" OD, 0.500" ID (19.10mm x 12.70mm)
Length6.500" (165.10mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D100K30K
Related LinksD100, D100K30K Datasheet, Ohmite Distributor
D100K30K Details Description
Related parts for D100K30K
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 226K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A SOT89-5 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR MALE 10POS 3' datasheet.pdf
TOOL ACCESSORY datasheet.pdf
RES SMD 10.4K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
TOOL SEPERATOR FOR GECKO 26POS datasheet.pdf