Cornell Dubilier Electronics D101F102JO3
D101F102JO3 picture photo
Mfg. Part Number
D101F102JO3
Manufacturer
Product Category
Mica and PTFE Capacitors
Brief Description
CAP MICA 1000PF 5% 100V RADIAL
Datasheet Download
D101F102JO3.pdf
Availability of D101F102JO3
QUANTITY
D101F102JO3 Order Process
Ship out your order
Specifications of D101F102JO3
Internal Part NumberEIS-D101F102JO3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyMica and PTFE Capacitors
SeriesD10
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Dielectric MaterialMica
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Lead Spacing0.142" (3.60mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGeneral Purpose
Size / Dimension0.390" L x 0.220" W (9.90mm x 5.60mm)
Height - Seated (Max)0.382" (9.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D101F102JO3
Related LinksD101F, D101F102JO3 Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
D101F102JO3 Details Description
Related parts for D101F102JO3
HANDLE BRASS .250"DIA 8/32THR datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 21POS PIN 30" WIRE datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG GREEN 500' datasheet.pdf
RES 138.5 OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 90POS .050 SMD datasheet.pdf