Vishay/BCcomponents D101G29C0GH65J5R
D101G29C0GH65J5R picture photo
Mfg. Part Number
D101G29C0GH65J5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
D101G29C0GH65J5R.pdf
Availability of D101G29C0GH65J5R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D101G29C0GH65J5R Order Process
Ship out your order
Specifications of D101G29C0GH65J5R
Internal Part NumberEIS-D101G29C0GH65J5R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWithdrawal of D Series 01/Jul/2013
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesD
PackagingBulk
Capacitance100pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D101G29C0GH65J5R
Related LinksD101G29C, D101G29C0GH65J5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D101G29C0GH65J5R Details Description
Related parts for D101G29C0GH65J5R
RELAY OPTO AC/DC 80V 100MA 4-SOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC UART FIFO I2C/SPI 64B 24TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS R/A 68POS SMD datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.135" UNIV datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 26POS SCKT datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 2% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf