Vishay/BCcomponents D102K20Y5PF63L2R
D102K20Y5PF63L2R picture photo
Mfg. Part Number
D102K20Y5PF63L2R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V Y5P RADIAL
Datasheet Download
D102K20Y5PF63L2R.pdf
Availability of D102K20Y5PF63L2R
QUANTITY
D102K20Y5PF63L2R Order Process
Ship out your order
Specifications of D102K20Y5PF63L2R
Internal Part NumberEIS-D102K20Y5PF63L2R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesD
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5P (B)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D102K20Y5PF63L2R
Related LinksD102K20Y, D102K20Y5PF63L2R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D102K20Y5PF63L2R Details Description
Related parts for D102K20Y5PF63L2R
IC REG LDO -5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONN HSG LOCK CLIP .156 9POS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 6.3V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 5.42K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
FILTER 2-LINE 300V 30A PANEL datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIBER OPTIC CONN datasheet.pdf
SCOTCH BOX SEALING TAPE CLR datasheet.pdf
47UF 450V 16X31,5 datasheet.pdf