Vishay/BCcomponents D120G20C0GL65J5R
D120G20C0GL65J5R picture photo
Mfg. Part Number
D120G20C0GL65J5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 500V NP0 RADIAL
Datasheet Download
D120G20C0GL65J5R.pdf
Availability of D120G20C0GL65J5R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D120G20C0GL65J5R Order Process
Ship out your order
Specifications of D120G20C0GL65J5R
Internal Part NumberEIS-D120G20C0GL65J5R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWithdrawal of D Series 01/Jul/2013
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesD
PackagingBulk
Capacitance12pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D120G20C0GL65J5R
Related LinksD120G20C, D120G20C0GL65J5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D120G20C0GL65J5R Details Description
Related parts for D120G20C0GL65J5R
WASHER SHOULDER #8 NYLON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 1A SOT223 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 800MA 214.5 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 240W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf