Vishay/BCcomponents D120G20C0GL6UJ5R
D120G20C0GL6UJ5R picture photo
Mfg. Part Number
D120G20C0GL6UJ5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 12PF 500V NP0 RADIAL
Datasheet Download
D120G20C0GL6UJ5R.pdf
Availability of D120G20C0GL6UJ5R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D120G20C0GL6UJ5R Order Process
Ship out your order
Specifications of D120G20C0GL6UJ5R
Internal Part NumberEIS-D120G20C0GL6UJ5R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLWithdrawal of D Series 01/Jul/2013
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesD
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance12pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D120G20C0GL6UJ5R
Related LinksD120G20C, D120G20C0GL6UJ5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D120G20C0GL6UJ5R Details Description
Related parts for D120G20C0GL6UJ5R
IC REG CTRLR PWM 16-SSOP datasheet.pdf
CONN DIMM DDR3 240POS VERT PCB datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 26W D 44TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC SMA datasheet.pdf
OSC XO 62.208MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK ITCSN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 3A DO214AB datasheet.pdf