Ohmite D12K750E
D12K750E picture photo
Mfg. Part Number
D12K750E
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 750 OHM 12W
Datasheet Download
D12K750E.pdf
Availability of D12K750E
QUANTITY
D12K750E Order Process
Ship out your order
Specifications of D12K750E
Internal Part NumberEIS-D12K750E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750
Power (Watts)12W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.313" OD, 0.187" ID (7.94mm x 4.76mm)
Length1.750" (44.45mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D12K750E
Related LinksD12K, D12K750E Datasheet, Ohmite Distributor
D12K750E Details Description
Related parts for D12K750E
FIXED IND 47UH 2.6A 89 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IGBT 600V 40A 150W TO247AD datasheet.pdf
CONN TERM BLK GROUND GRN/YLW 5MM datasheet.pdf
OSC XO 122.88MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 5W SMBJ datasheet.pdf
INSERT FEMALE 7POS CRIMP datasheet.pdf
IC FPGA SOC 90K LUTS 676FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT SKT datasheet.pdf