Panduit D14-145M-M
D14-145M-M picture photo
Mfg. Part Number
D14-145M-M
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.145" (3.68mm) Crimp
Datasheet Download
D14-145M-M.pdf
Availability of D14-145M-M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D14-145M-M Order Process
Ship out your order
Specifications of D14-145M-M
Internal Part NumberEIS-D14-145M-M
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/Dec/2012
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderMale
Tab Width0.145" (3.68mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.750" (19.05mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationNon-Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesBrazed Seam, Serrated Termination
Color-
Contact MaterialCopper
Contact FinishTin
Insulation Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D14-145M-M
Related LinksD14-1, D14-145M-M Datasheet, Panduit Distributor
D14-145M-M Details Description
Related parts for D14-145M-M
FIXED IND 4.3UH 8.2A 11.4 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
VARISTOR 32V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 2.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ7-12S OLIV datasheet.pdf
INPUT FILTER15KW 400V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SOCKET 120POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf