Panduit D14-250B-M
D14-250B-M picture photo
Mfg. Part Number
D14-250B-M
Manufacturer
Product Category
Terminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
Brief Description
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp
Datasheet Download
D14-250B-M.pdf
Availability of D14-250B-M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D14-250B-M Order Process
Ship out your order
Specifications of D14-250B-M
Internal Part NumberEIS-D14-250B-M
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 31/Dec/2012
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Quick Connects, Quick Disconnect Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
GenderFemale
Tab Width0.250" (6.35mm)
Tab Thickness0.032" (0.81mm)
Tab Length-
Length - Overall0.630" (16.00mm)
TerminationCrimp
Wire Gauge14-16 AWG
InsulationNon-Insulated
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
FeaturesSerrated Termination
Color-
Contact MaterialBrass
Contact FinishTin
Insulation Diameter-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D14-250B-M
Related LinksD14-2, D14-250B-M Datasheet, Panduit Distributor
D14-250B-M Details Description
Related parts for D14-250B-M
DIODE ZENER 36V 200MW SOT323 datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR 2MM HORZ MT 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN RELAY CONTACT 16-14AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS SINGLE .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 19 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf