Vishay/BCcomponents D153M53Z5UL63L0R
D153M53Z5UL63L0R picture photo
Mfg. Part Number
D153M53Z5UL63L0R
Brief Description
CAP CER 0.015UF 500V Z5U RADIAL
Datasheet Download
D153M53Z5UL63L0R.pdf
Availability of D153M53Z5UL63L0R
QUANTITY
D153M53Z5UL63L0R Order Process
Ship out your order
Specifications of D153M53Z5UL63L0R
Internal Part NumberEIS-D153M53Z5UL63L0R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesD
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 125°C
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D153M53Z5UL63L0R
Related LinksD153M53Z, D153M53Z5UL63L0R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D153M53Z5UL63L0R Details Description
Related parts for D153M53Z5UL63L0R
IC FILTR 8TH ORDR LOWPASS 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 223 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf