FFF D15P81C6GX00
D15P81C6GX00 picture photo
Mfg. Part Number
D15P81C6GX00
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit
Datasheet Download
D15P81C6GX00.pdf
Availability of D15P81C6GX00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D15P81C6GX00 Order Process
Ship out your order
Specifications of D15P81C6GX00
Internal Part NumberEIS-D15P81C6GX00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package150
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDelta D
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationPress-Fit
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents, Mounting Bracket
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D15P81C6GX00
Related LinksD15P81, D15P81C6GX00 Datasheet, FFF Distributor
D15P81C6GX00 Details Description
Related parts for D15P81C6GX00
RES SMD 29.4 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS .100 STR 15AU datasheet.pdf
IC FIFO 8KX18 SYNCHRONOUS 64QFP datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-24VOUT SMD datasheet.pdf
H48-6 SHEET 320X320X1MM W/ADH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 68POS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf