FFF D15P91C6PX00
D15P91C6PX00 picture photo
Mfg. Part Number
D15P91C6PX00
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit
Datasheet Download
D15P91C6PX00.pdf
Availability of D15P91C6PX00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D15P91C6PX00 Order Process
Ship out your order
Specifications of D15P91C6PX00
Internal Part NumberEIS-D15P91C6PX00
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationD-Sub Design 06/Aug/2014
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationPress-Fit
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D15P91C6PX00
Related LinksD15P91, D15P91C6PX00 Datasheet, FFF Distributor
D15P91C6PX00 Details Description
Related parts for D15P91C6PX00
RES SMD 51.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 150MW SSMINI2 datasheet.pdf
LOCATOR BLADE (190476080) datasheet.pdf
RES 180 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
MTK R/R SMT HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS 1MM datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 150A datasheet.pdf