FFF D15P91C6PX00LF
D15P91C6PX00LF picture photo
Mfg. Part Number
D15P91C6PX00LF
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Press-Fit
Datasheet Download
D15P91C6PX00LF.pdf
Availability of D15P91C6PX00LF
QUANTITY
D15P91C6PX00LF Order Process
Ship out your order
Specifications of D15P91C6PX00LF
Internal Part NumberEIS-D15P91C6PX00LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationD-Sub Design 06/Aug/2014
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationPress-Fit
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D15P91C6PX00LF
Related LinksD15P91C, D15P91C6PX00LF Datasheet, FFF Distributor
D15P91C6PX00LF Details Description
Related parts for D15P91C6PX00LF
JUMPER-H1505TR/A2015W/X 8" datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMA datasheet.pdf
LED PANEL MNT 12MM RED 12VDC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
CONN FEMALE COAX VERT PCB GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X8R 0402 datasheet.pdf