E-Switch D16EER11GREDRED
D16EER11GREDRED picture photo
Mfg. Part Number
D16EER11GREDRED
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EER11GREDRED.pdf
Availability of D16EER11GREDRED
QUANTITY
D16EER11GREDRED Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EER11GREDRED
Internal Part NumberEIS-D16EER11GREDRED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationD16, P16 Series RoHS Cert of Compliance
3D ModelD16xxR11xREDRED.stp
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorNeon, Red
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EER11GREDRED
Related LinksD16EER1, D16EER11GREDRED Datasheet, E-Switch Distributor
D16EER11GREDRED Details Description
Related parts for D16EER11GREDRED
IC XDCP QUAD 64-TAP 2.5K 24TSSOP datasheet.pdf
TAPE REINFORCED STRAPPING datasheet.pdf
Connector Receptacle DVI-I, Dual Link 29 Position Through Hole, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1 OHM 8W 0.02% TO220 datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf