E-Switch D16EER11GREDRED
D16EER11GREDRED picture photo
Mfg. Part Number
D16EER11GREDRED
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EER11GREDRED.pdf
Availability of D16EER11GREDRED
QUANTITY
D16EER11GREDRED Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EER11GREDRED
Internal Part NumberEIS-D16EER11GREDRED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationD16, P16 Series RoHS Cert of Compliance
3D ModelD16xxR11xREDRED.stp
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesD16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorNeon, Red
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EER11GREDRED
Related LinksD16EER1, D16EER11GREDRED Datasheet, E-Switch Distributor
D16EER11GREDRED Details Description
Related parts for D16EER11GREDRED
RES SMD 133 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
IC LI-ION BATTERY CHARGER 10-SON datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 1W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 20% 400VDC datasheet.pdf