E-Switch D16EER12FGRNGRN
D16EER12FGRNGRN picture photo
Mfg. Part Number
D16EER12FGRNGRN
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EER12FGRNGRN.pdf
Availability of D16EER12FGRNGRN
QUANTITY
D16EER12FGRNGRN Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EER12FGRNGRN
Internal Part NumberEIS-D16EER12FGRNGRN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationD16, P16 Series RoHS Cert of Compliance
3D ModelD16yyR12yyyyyyy.stp
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorNeon, Green
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EER12FGRNGRN
Related LinksD16EER1, D16EER12FGRNGRN Datasheet, E-Switch Distributor
D16EER12FGRNGRN Details Description
Related parts for D16EER12FGRNGRN
JUMPER-H1503TR/A3049A/H1501TR 4" datasheet.pdf
TERM BLK TEST PLUG SOCKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC NANO 12BIT QUAD 10-LFCSP datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M10-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 20AWG .156 YELLOW datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 32POS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 2.79MM datasheet.pdf
CONN HDR 68POS W/POSTS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 2POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf