E-Switch D16EER1KGRNGRN
D16EER1KGRNGRN picture photo
Mfg. Part Number
D16EER1KGRNGRN
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EER1KGRNGRN.pdf
Availability of D16EER1KGRNGRN
QUANTITY
D16EER1KGRNGRN Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EER1KGRNGRN
Internal Part NumberEIS-D16EER1KGRNGRN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Mushroom
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EER1KGRNGRN
Related LinksD16EER1, D16EER1KGRNGRN Datasheet, E-Switch Distributor
D16EER1KGRNGRN Details Description
Related parts for D16EER1KGRNGRN
CONN RING POWER 12-16 AWG datasheet.pdf
IC CCD DIGITIZER 10BIT 28TSSOP datasheet.pdf
MODULAR CONTACT SMD FEMALE datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 600V 1A DO220AA datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP OFF/LOC/REM datasheet.pdf
RES 267 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf