E-Switch D16EES11BWHT
D16EES11BWHT picture photo
Mfg. Part Number
D16EES11BWHT
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EES11BWHT.pdf
Availability of D16EES11BWHT
QUANTITY
D16EES11BWHT Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EES11BWHT
Internal Part NumberEIS-D16EES11BWHT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)14 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EES11BWHT
Related LinksD16EES, D16EES11BWHT Datasheet, E-Switch Distributor
D16EES11BWHT Details Description
Related parts for D16EES11BWHT
JUMPER-H1501TR/A2015A/X 12" datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 24BIT 6CH LP 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR datasheet.pdf
IC MUX CMOS ANLG DUAL 8CH 16DIP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 240V 200MA SOT23 datasheet.pdf