E-Switch D16EES12HGRNGRN
D16EES12HGRNGRN picture photo
Mfg. Part Number
D16EES12HGRNGRN
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EES12HGRNGRN.pdf
Availability of D16EES12HGRNGRN
QUANTITY
D16EES12HGRNGRN Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EES12HGRNGRN
Internal Part NumberEIS-D16EES12HGRNGRN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesD16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EES12HGRNGRN
Related LinksD16EES1, D16EES12HGRNGRN Datasheet, E-Switch Distributor
D16EES12HGRNGRN Details Description
Related parts for D16EES12HGRNGRN
FUSE RESET 1.85A 33V 2920 SMD datasheet.pdf
KIT UPGRADE AVR32 AP7200 STK1000 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 3KV C0G 1812 datasheet.pdf
CONN HAN EMC 10 HOOD SIDE 29 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 5.6UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf