E-Switch D16EES12HGRNGRN
D16EES12HGRNGRN picture photo
Mfg. Part Number
D16EES12HGRNGRN
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EES12HGRNGRN.pdf
Availability of D16EES12HGRNGRN
QUANTITY
D16EES12HGRNGRN Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EES12HGRNGRN
Internal Part NumberEIS-D16EES12HGRNGRN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesD16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EES12HGRNGRN
Related LinksD16EES1, D16EES12HGRNGRN Datasheet, E-Switch Distributor
D16EES12HGRNGRN Details Description
Related parts for D16EES12HGRNGRN
IC NVSRAM 4MBIT 100NS 34PCM datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY 14POS .100 DUAL datasheet.pdf
RV COAXIAL SWITCH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 10V 10% 0805 datasheet.pdf
RES 2.07K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
25+25 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf