E-Switch D16EES12HYELYEL
D16EES12HYELYEL picture photo
Mfg. Part Number
D16EES12HYELYEL
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EES12HYELYEL.pdf
Availability of D16EES12HYELYEL
QUANTITY
D16EES12HYELYEL Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EES12HYELYEL
Internal Part NumberEIS-D16EES12HYELYEL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EES12HYELYEL
Related LinksD16EES1, D16EES12HYELYEL Datasheet, E-Switch Distributor
D16EES12HYELYEL Details Description
Related parts for D16EES12HYELYEL
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.25 6H .5-4.5V datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 215mA (Switch) Backlight 6-SON (2x2) datasheet.pdf
MOSFET P-CH 80V 28A PPAK SO-8 datasheet.pdf
MOTOR GEARED SYN 115V 3RPM datasheet.pdf
RES SMD 11.8KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 120MHZ 6-CLCC datasheet.pdf