E-Switch D16EES12JGRNYEL
D16EES12JGRNYEL picture photo
Mfg. Part Number
D16EES12JGRNYEL
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EES12JGRNYEL.pdf
Availability of D16EES12JGRNYEL
QUANTITY
D16EES12JGRNYEL Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EES12JGRNYEL
Internal Part NumberEIS-D16EES12JGRNYEL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EES12JGRNYEL
Related LinksD16EES1, D16EES12JGRNYEL Datasheet, E-Switch Distributor
D16EES12JGRNYEL Details Description
Related parts for D16EES12JGRNYEL
CONN FFC FPC TOP 24POS 1MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
Connector Header 3 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOT23 datasheet.pdf
RES 137 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 13POS PIN datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMCJ datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 180POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 5.9PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf