E-Switch D16EET21CRED
D16EET21CRED picture photo
Mfg. Part Number
D16EET21CRED
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EET21CRED.pdf
Availability of D16EET21CRED
QUANTITY
D16EET21CRED Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EET21CRED
Internal Part NumberEIS-D16EET21CRED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRectangular, Button, Flush
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)28 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EET21CRED
Related LinksD16EET, D16EET21CRED Datasheet, E-Switch Distributor
D16EET21CRED Details Description
Related parts for D16EET21CRED
CONN RCPT SATA 22POS VERT SMD datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3A 32VDC 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 20-QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 7.77KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 120PO datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1.3A 82 MOHM SMD datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 DUAL 62POS datasheet.pdf