E-Switch D16EET22AWHT
D16EET22AWHT picture photo
Mfg. Part Number
D16EET22AWHT
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16EET22AWHT.pdf
Availability of D16EET22AWHT
QUANTITY
D16EET22AWHT Order Process
Ship out your order
Specifications of D16EET22AWHT
Internal Part NumberEIS-D16EET22AWHT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationD16, P16 Series RoHS Cert of Compliance
Standard Package1
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRectangular, Button, Flush
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16EET22AWHT
Related LinksD16EET, D16EET22AWHT Datasheet, E-Switch Distributor
D16EET22AWHT Details Description
Related parts for D16EET22AWHT
RES SMD 180K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS M10 4-20 MA datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.7VC R6 datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE SCKT datasheet.pdf
RES SMD 550K OHM 5% 1/5W 1005 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 802MA 310 MOHM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC datasheet.pdf
RES SMD 6.49 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf