E-Switch D16OAS11NGRN
D16OAS11NGRN picture photo
Mfg. Part Number
D16OAS11NGRN
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16OAS11NGRN.pdf
Availability of D16OAS11NGRN
QUANTITY
D16OAS11NGRN Order Process
Ship out your order
Specifications of D16OAS11NGRN
Internal Part NumberEIS-D16OAS11NGRN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesD16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)14 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16OAS11NGRN
Related LinksD16OAS, D16OAS11NGRN Datasheet, E-Switch Distributor
D16OAS11NGRN Details Description
Related parts for D16OAS11NGRN
Crystal 14.31818MHz 20ppm 18pF 25 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 23POS TIN datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 361NFBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15.77K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
HOLE PLUG RIGID BLACK .781" HOLE datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf