E-Switch D16OAS12CWHT
D16OAS12CWHT picture photo
Mfg. Part Number
D16OAS12CWHT
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16OAS12CWHT.pdf
Availability of D16OAS12CWHT
QUANTITY
D16OAS12CWHT Order Process
Ship out your order
Specifications of D16OAS12CWHT
Internal Part NumberEIS-D16OAS12CWHT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesD16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)28 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16OAS12CWHT
Related LinksD16OAS, D16OAS12CWHT Datasheet, E-Switch Distributor
D16OAS12CWHT Details Description
Related parts for D16OAS12CWHT
CONN HOOD TOP ENTRY SZ4 PG21 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DETECT 4V SOT-23 datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 20NS 84PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES 59 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 6.5"L X 3.15"W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf