E-Switch D16OAT12NYEL
D16OAT12NYEL picture photo
Mfg. Part Number
D16OAT12NYEL
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 8A 125V
Datasheet Download
D16OAT12NYEL.pdf
Availability of D16OAT12NYEL
QUANTITY
D16OAT12NYEL Order Process
Ship out your order
Specifications of D16OAT12NYEL
Internal Part NumberEIS-D16OAT12NYEL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesD16
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating8A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)14 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D16OAT12NYEL
Related LinksD16OAT, D16OAT12NYEL Datasheet, E-Switch Distributor
D16OAT12NYEL Details Description
Related parts for D16OAT12NYEL
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 10POS 1MM R/A datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS WALL MT PINS datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 1.97"LX1.97"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 16-QSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf