Ohmite D175K2R0E
D175K2R0E picture photo
Mfg. Part Number
D175K2R0E
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 2 OHM 175W
Datasheet Download
D175K2R0E.pdf
Availability of D175K2R0E
QUANTITY
D175K2R0E Order Process
Ship out your order
Specifications of D175K2R0E
Internal Part NumberEIS-D175K2R0E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Power (Watts)175W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Length8.500" (215.90mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D175K2R0E
Related LinksD175, D175K2R0E Datasheet, Ohmite Distributor
D175K2R0E Details Description
Related parts for D175K2R0E
CARDEDGE LO PRO 12POS .156 GRN datasheet.pdf
JUMPER TEST LEAD SET BLACK 36" datasheet.pdf
PANEL INNER STEEL 5.6X5.6 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 95 OHM 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 68QFN datasheet.pdf
SFT TERM 25-630V 0.01UF-10UF datasheet.pdf
CONN HDR 56POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf