Renesas Electronics America D17618ABGN100V
D17618ABGN100V picture photo
Mfg. Part Number
D17618ABGN100V
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LFBGA
Datasheet Download
D17618ABGN100V.pdf
Availability of D17618ABGN100V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
D17618ABGN100V Order Process
Ship out your order
Specifications of D17618ABGN100V
Internal Part NumberEIS-D17618ABGN100V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesSuperH® SH Ethernet
PackagingTray
Core ProcessorSH-2
Core Size32-Bit
Speed100MHz
ConnectivityEthernet, Host Interface, FIFO, SCI
PeripheralsDMA, POR, WDT
Number of I/O71
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.4 V ~ 1.6 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-20°C ~ 75°C
Package / Case176-LFBGA
Supplier Device Package176-LFBGA (13x13)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D17618ABGN100V
Related LinksD17618A, D17618ABGN100V Datasheet, Renesas Electronics America Distributor
D17618ABGN100V Details Description
Related parts for D17618ABGN100V
MOSFET N-CH 55V 64A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/03/90LF 1.5 BK datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LENS SQ 1POS 25X25MM 6.8MM HT datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf