Murata Electronics North America D1U-W-1200-48-HC1C
D1U-W-1200-48-HC1C picture photo
Mfg. Part Number
D1U-W-1200-48-HC1C
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 1200W
Datasheet Download
D1U-W-1200-48-HC1C.pdf
Availability of D1U-W-1200-48-HC1C
QUANTITY
D1U-W-1200-48-HC1C Order Process
Ship out your order
Specifications of D1U-W-1200-48-HC1C
Internal Part NumberEIS-D1U-W-1200-48-HC1C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesD1U-W-1200
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)24.6A
Power (Watts)1200W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency90.6%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension12.00" L x 4.75" W x 1.60" H (304.8mm x 120.7mm x 41.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalscCSAus, CE, TUV
Power (Watts) - Max1200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D1U-W-1200-48-HC1C
Related LinksD1U-W-120, D1U-W-1200-48-HC1C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
D1U-W-1200-48-HC1C Details Description
Related parts for D1U-W-1200-48-HC1C
POT 10K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.17A 100.9 MOHM datasheet.pdf
IC MPU SITARA 600MHZ 484BGA datasheet.pdf
IC LED DVR SMPS CTLR 8DIP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 2POS GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 30W datasheet.pdf