Murata Electronics North America D1U-W-1600-12-HA2C
D1U-W-1600-12-HA2C picture photo
Mfg. Part Number
D1U-W-1600-12-HA2C
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 1600W
Datasheet Download
D1U-W-1600-12-HA2C.pdf
Availability of D1U-W-1600-12-HA2C
QUANTITY
D1U-W-1600-12-HA2C Order Process
Ship out your order
Specifications of D1U-W-1600-12-HA2C
Internal Part NumberEIS-D1U-W-1600-12-HA2C
FamilyAC DC Converters
Series-
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 140 VAC, 180 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)131.6A
Power (Watts)1600W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency90%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension12.00" L x 4.75" W x 1.60" H (304.8mm x 120.7mm x 41.0mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalscCSAus, CE, TUV
Power (Watts) - Max1600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D1U-W-1600-12-HA2C
Related LinksD1U-W-160, D1U-W-1600-12-HA2C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
D1U-W-1600-12-HA2C Details Description
Related parts for D1U-W-1600-12-HA2C
RES SMD 2.43 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 200KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TRANS RF N-CH FET POWERSO-10RF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 665K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA 1005 datasheet.pdf
XFP CAGE W/O EMI GASKET datasheet.pdf
MINI FUSE TERM. 0.5-1.0MM datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf