Murata Electronics North America D1U-W-1600-48-HB1C
D1U-W-1600-48-HB1C picture photo
Mfg. Part Number
D1U-W-1600-48-HB1C
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 1600W
Datasheet Download
D1U-W-1600-48-HB1C.pdf
Availability of D1U-W-1600-48-HB1C
QUANTITY
D1U-W-1600-48-HB1C Order Process
Ship out your order
Specifications of D1U-W-1600-48-HB1C
Internal Part NumberEIS-D1U-W-1600-48-HB1C
FamilyAC DC Converters
SeriesD1U-W-1600
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)33A
Power (Watts)1600W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency90.6%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension12.00" L x 4.75" W x 1.60" H (304.8mm x 120.7mm x 41.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalscCSAus, CE, TUV
Power (Watts) - Max1600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D1U-W-1600-48-HB1C
Related LinksD1U-W-160, D1U-W-1600-48-HB1C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
D1U-W-1600-48-HB1C Details Description
Related parts for D1U-W-1600-48-HB1C
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-QSOP datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 56POS GOLD SMD datasheet.pdf
MINI CT SGL RELAY 12P BLUE datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 900MA 247 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 35.7KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 357 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CONN SMA JACK R/A PCB datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf