Murata Electronics North America D1U2-D-400-12-HA4C
D1U2-D-400-12-HA4C picture photo
Mfg. Part Number
D1U2-D-400-12-HA4C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 5V 400W
Datasheet Download
D1U2-D-400-12-HA4C.pdf
Availability of D1U2-D-400-12-HA4C
QUANTITY
D1U2-D-400-12-HA4C Order Process
Ship out your order
Specifications of D1U2-D-400-12-HA4C
Internal Part NumberEIS-D1U2-D-400-12-HA4C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Power Front End Pitch Pack
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
Series-
Packaging-
TypeFront End
Voltage - Input-40 ~ -72 V
Output12V, 5V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 33.3A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)400W
Mounting TypeRack Mount
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Efficiency83%
Package / Case-
Size / Dimension13.67" L x 2.15" W x 1.54" H (347.2mm x 54.5mm x 39.0mm)
Power (Watts) - Max400W
ApprovalsCB, CE, CSA, TUV, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D1U2-D-400-12-HA4C
Related LinksD1U2-D-40, D1U2-D-400-12-HA4C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
D1U2-D-400-12-HA4C Details Description
Related parts for D1U2-D-400-12-HA4C
RES SMD 210 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT IDC 8POS 2MM POL GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 77 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MOD RF 2.4GHZ 9600BPS RS232/485 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CTV 11C 2#20 9#10 PIN J/N RECP datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 SKT PLUG datasheet.pdf
2800UF 30V 25.4X41.28 85C AXI datasheet.pdf