Murata Electronics North America D1U3CS-W-1200-12-HA4C
D1U3CS-W-1200-12-HA4C picture photo
Mfg. Part Number
D1U3CS-W-1200-12-HA4C
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 1200W
Datasheet Download
D1U3CS-W-1200-12-HA4C.pdf
Availability of D1U3CS-W-1200-12-HA4C
QUANTITY
D1U3CS-W-1200-12-HA4C Order Process
Ship out your order
Specifications of D1U3CS-W-1200-12-HA4C
Internal Part NumberEIS-D1U3CS-W-1200-12-HA4C
FamilyAC DC Converters
Series-
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)98.3A
Power (Watts)1200W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency92%
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension11.00" L x 3.20" W x 1.57" H (279.4mm x 81.3mm x 39.9mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, cCSAus, CE, TUV
Power (Watts) - Max1180W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D1U3CS-W-1200-12-HA4C
D1U3CS-W-1200-12-HA4C Details Description
Related parts for D1U3CS-W-1200-12-HA4C
IC REG LDO 1.5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORX T10/T15 4.92" datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 470MA 1.06 OHM datasheet.pdf
MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 130MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 2A SOT-223 datasheet.pdf
CAP POLYMER 1500UF 20% 2.5V T/H datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
DSUB 15 F WW .585" FLOA ZINC datasheet.pdf