Murata Electronics North America D1U4-W-1600-12-HA1C
D1U4-W-1600-12-HA1C picture photo
Mfg. Part Number
D1U4-W-1600-12-HA1C
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 1600W
Datasheet Download
D1U4-W-1600-12-HA1C.pdf
Availability of D1U4-W-1600-12-HA1C
QUANTITY
D1U4-W-1600-12-HA1C Order Process
Ship out your order
Specifications of D1U4-W-1600-12-HA1C
Internal Part NumberEIS-D1U4-W-1600-12-HA1C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package9
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesD1U4-W-1600
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)131.6A
Power (Watts)1600W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency90.6%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension14.00" L x 4.00" W x 1.60" H (355.6mm x 101.6mm x 41.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, cCSAus, CE, TUV
Power (Watts) - Max1600W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D1U4-W-1600-12-HA1C
Related LinksD1U4-W-16, D1U4-W-1600-12-HA1C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
D1U4-W-1600-12-HA1C Details Description
Related parts for D1U4-W-1600-12-HA1C
BOARD EVAL FOR PS700 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 6KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
HIGH SPEED CONN.1.27VERT.DIP datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .125" datasheet.pdf
VARISTOR 35V 30A 0603 datasheet.pdf