Murata Electronics North America D1U54-D-1200-12-HA4PC
D1U54-D-1200-12-HA4PC picture photo
Mfg. Part Number
D1U54-D-1200-12-HA4PC
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC 850W 12V 5V AUX
Datasheet Download
D1U54-D-1200-12-HA4PC.pdf
Availability of D1U54-D-1200-12-HA4PC
QUANTITY
D1U54-D-1200-12-HA4PC Order Process
Ship out your order
Specifications of D1U54-D-1200-12-HA4PC
Internal Part NumberEIS-D1U54-D-1200-12-HA4PC
FamilyDC DC Converters
SeriesD1U54-D-1200
PackagingBox
TypeFront End
Voltage - Input-40 ~ -72 V
Output12V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 100A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)1200W
ApplicationsITE (Commercial)
Mounting TypeRack Mount
Operating Temperature0°C ~ 55°C
Efficiency92%
Package / CaseModule
Size / Dimension12.66" L x 2.15" W x 1.57" H (321.5mm x 54.5mm x 40.0mm)
Power (Watts) - Max1200W
Approvals*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D1U54-D-1200-12-HA4PC
D1U54-D-1200-12-HA4PC Details Description
Related parts for D1U54-D-1200-12-HA4PC
SWITCH SPDT 5A 125V C-ROLL PLNGR datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 10K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 670MA 220 MOHM datasheet.pdf