Murata Electronics North America D1U54P-W-1200-12-HA3PC
D1U54P-W-1200-12-HA3PC picture photo
Mfg. Part Number
D1U54P-W-1200-12-HA3PC
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 1200W
Datasheet Download
D1U54P-W-1200-12-HA3PC.pdf
Availability of D1U54P-W-1200-12-HA3PC
QUANTITY
D1U54P-W-1200-12-HA3PC Order Process
Ship out your order
Specifications of D1U54P-W-1200-12-HA3PC
Internal Part NumberEIS-D1U54P-W-1200-12-HA3PC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Power Front End Pitch Pack
Featured ProductD1U54P-W-1200-12-HxxxC Series AC/DC Front-End Power Supply
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesD1U54P-W-1200
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)1200W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency94%
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension12.65" L x 2.15" W x 1.57" H (322.0mm x 54.5mm x 40.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, cCSAus, CE, TUVgs
Power (Watts) - Max1200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D1U54P-W-1200-12-HA3PC
D1U54P-W-1200-12-HA3PC Details Description
Related parts for D1U54P-W-1200-12-HA3PC
CONN HEADER ZH SIDE 2POS 1.5MM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2VA THRU HOLE datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY SAFETY 4PST 8A 21V datasheet.pdf
3 LIC CXONEV4 CD datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 10POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SKT datasheet.pdf