Murata Electronics North America D1U54P-W-1200-12-HA4PC
D1U54P-W-1200-12-HA4PC picture photo
Mfg. Part Number
D1U54P-W-1200-12-HA4PC
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 1200W
Datasheet Download
D1U54P-W-1200-12-HA4PC.pdf
Availability of D1U54P-W-1200-12-HA4PC
QUANTITY
D1U54P-W-1200-12-HA4PC Order Process
Ship out your order
Specifications of D1U54P-W-1200-12-HA4PC
Internal Part NumberEIS-D1U54P-W-1200-12-HA4PC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Power Front End Pitch Pack
Featured ProductD1U54P-W-1200-12-HxxxC Series AC/DC Front-End Power Supply
Standard Package10
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesD1U54P-W-1200
TypeFront End
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)1200W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency94%
Operating Temperature0°C ~ 60°C
Mounting TypeRack Mount
Size / Dimension12.65" L x 2.15" W x 1.57" H (322.0mm x 54.5mm x 40.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, cCSAus, CE, TUVgs
Power (Watts) - Max1200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D1U54P-W-1200-12-HA4PC
D1U54P-W-1200-12-HA4PC Details Description
Related parts for D1U54P-W-1200-12-HA4PC
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SO datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.9VC SMB datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
S 895/10 K/J 5% datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 700MA 250 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 638MA 490 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf