Ohmite D225K150E
D225K150E picture photo
Mfg. Part Number
D225K150E
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 150 OHM 225W
Datasheet Download
D225K150E.pdf
Availability of D225K150E
QUANTITY
D225K150E Order Process
Ship out your order
Specifications of D225K150E
Internal Part NumberEIS-D225K150E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150
Power (Watts)225W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Length10.500" (266.70mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D225K150E
Related LinksD225, D225K150E Datasheet, Ohmite Distributor
D225K150E Details Description
Related parts for D225K150E
IDC CABLE - MKS26K/MC26M/MCG26K datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
RES 1.4M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 316 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf