Ohmite D225K1K0E
D225K1K0E picture photo
Mfg. Part Number
D225K1K0E
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 1K OHM 225W
Datasheet Download
D225K1K0E.pdf
Availability of D225K1K0E
QUANTITY
D225K1K0E Order Process
Ship out your order
Specifications of D225K1K0E
Internal Part NumberEIS-D225K1K0E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)225W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Length10.500" (266.70mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D225K1K0E
Related LinksD225, D225K1K0E Datasheet, Ohmite Distributor
D225K1K0E Details Description
Related parts for D225K1K0E
RES SMD 13 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC COMP SGL LP 1.182V REF 8-DFN datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CML LOW 20PPM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.81MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T SOLDER NONSHO datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 550MA 160 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.2523MHZ 6CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 2.54MM datasheet.pdf