Ohmite D225K1K0E
D225K1K0E picture photo
Mfg. Part Number
D225K1K0E
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 1K OHM 225W
Datasheet Download
D225K1K0E.pdf
Availability of D225K1K0E
QUANTITY
D225K1K0E Order Process
Ship out your order
Specifications of D225K1K0E
Internal Part NumberEIS-D225K1K0E
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)225W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Length10.500" (266.70mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D225K1K0E
Related LinksD225, D225K1K0E Datasheet, Ohmite Distributor
D225K1K0E Details Description
Related parts for D225K1K0E
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 76.8 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 231.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB datasheet.pdf
OSC TCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf