Ohmite D225K30K
D225K30K picture photo
Mfg. Part Number
D225K30K
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 30K OHM 225W
Datasheet Download
D225K30K.pdf
Availability of D225K30K
QUANTITY
D225K30K Order Process
Ship out your order
Specifications of D225K30K
Internal Part NumberEIS-D225K30K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)30k
Power (Watts)225W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter1.126" OD, 0.752" ID (28.60mm x 19.10mm)
Length10.500" (266.70mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D225K30K
Related LinksD225, D225K30K Datasheet, Ohmite Distributor
D225K30K Details Description
Related parts for D225K30K
Connector Header 76 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CABLE ASSY I/O TO IDC LSZH 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 25POS datasheet.pdf
TXRX DWDM 100GHZ PLUGIN 1CH SC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP POLY 6800PF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN SCREWLOCK DSUB FEML datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf