Diodes Incorporated D24V0L1B2LPS-7B
D24V0L1B2LPS-7B picture photo
Mfg. Part Number
D24V0L1B2LPS-7B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 46VC 2DFN
Datasheet Download
D24V0L1B2LPS-7B.pdf
Availability of D24V0L1B2LPS-7B
QUANTITY
D24V0L1B2LPS-7B Order Process
Ship out your order
Specifications of D24V0L1B2LPS-7B
Internal Part NumberEIS-D24V0L1B2LPS-7B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingCut Tape (CT)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)26V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp46V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2A (8/20µs)
Power - Peak Pulse90W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency6pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-UFDFN
Supplier Device Package2-uDFN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D24V0L1B2LPS-7B
Related LinksD24V0L1, D24V0L1B2LPS-7B Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
D24V0L1B2LPS-7B Details Description
Related parts for D24V0L1B2LPS-7B
RES SMD 1.37K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TOOL PRECISION FIBER CLEAVER datasheet.pdf
PROCESS METER 199.99VDC LCD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1.4A 80 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
IC FPGA 185 I/O 484FCBGA datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 435MA 520 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
680UF 20V 12.5X26.5 105C RAD datasheet.pdf