Ohmite D25K12KE
D25K12KE picture photo
Mfg. Part Number
D25K12KE
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 12K OHM 25W
Datasheet Download
D25K12KE.pdf
Availability of D25K12KE
QUANTITY
D25K12KE Order Process
Ship out your order
Specifications of D25K12KE
Internal Part NumberEIS-D25K12KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12k
Power (Watts)25W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length2.000" (50.80mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D25K12KE
Related LinksD25K, D25K12KE Datasheet, Ohmite Distributor
D25K12KE Details Description
Related parts for D25K12KE
FIXED IND 15UH 1.2A 230 MOHM SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 30A DPAK datasheet.pdf
CORD UK ROJ H05VV-F 2.5M 3X0.75 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 110VAC SOCKETABLE datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 4P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 60VDC 5A DIN datasheet.pdf
SLDSW 6A .110 NONE datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 2KW 200V datasheet.pdf
VOLTMETER 0-200MVDC LCD PANEL MT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf