Ohmite D25K20KE
D25K20KE picture photo
Mfg. Part Number
D25K20KE
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 20K OHM 25W
Datasheet Download
D25K20KE.pdf
Availability of D25K20KE
QUANTITY
D25K20KE Order Process
Ship out your order
Specifications of D25K20KE
Internal Part NumberEIS-D25K20KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)25W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length2.000" (50.80mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D25K20KE
Related LinksD25K, D25K20KE Datasheet, Ohmite Distributor
D25K20KE Details Description
Related parts for D25K20KE
CONN HEADER .100 SNGL STR 19POS datasheet.pdf
CONN RECEPT 9POS SINGLE TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.7A SOT25 datasheet.pdf
RES 390 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 70A datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 40 AWG 100 FT BU datasheet.pdf
PRECISION CLAMP datasheet.pdf
LED XLAMP 6500K WHITE 9V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf