Ohmite D25K800E
D25K800E picture photo
Mfg. Part Number
D25K800E
Manufacturer
Product Category
Adjustable Power Resistor
Brief Description
RESISTOR POWER ADJ 800 OHM 25W
Datasheet Download
D25K800E.pdf
Availability of D25K800E
QUANTITY
D25K800E Order Process
Ship out your order
Specifications of D25K800E
Internal Part NumberEIS-D25K800E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyAdjustable Power Resistor
SeriesDividohm®210
PackagingBulk
Resistance (Ohms)800
Power (Watts)25W
Tolerance±10%
Adjustment TypeSlide
Diameter0.563" OD, 0.313" ID (14.30mm x 7.94mm)
Length2.000" (50.80mm)
Mounting TypeChassis Mount
TerminationSolder Lug
Package / CaseCylinder, Tube
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D25K800E
Related LinksD25K, D25K800E Datasheet, Ohmite Distributor
D25K800E Details Description
Related parts for D25K800E
RES SMD 2.49K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 60SEC 28-SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf