FFF D25P24A6GL00LF
D25P24A6GL00LF picture photo
Mfg. Part Number
D25P24A6GL00LF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
D25P24A6GL00LF.pdf
Availability of D25P24A6GL00LF
QUANTITY
D25P24A6GL00LF Order Process
Ship out your order
Specifications of D25P24A6GL00LF
Internal Part NumberEIS-D25P24A6GL00LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationDelta-D, Compact-D Thread Length 25/Feb/2015
Delta D Male Contacts 07/Oct/2015
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDelta D
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Grounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D25P24A6GL00LF
Related LinksD25P24A, D25P24A6GL00LF Datasheet, FFF Distributor
D25P24A6GL00LF Details Description
Related parts for D25P24A6GL00LF
POT 250K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.75W TH datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 1A 120V datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
ACCESS POINT/ROUTER 2.4GHZ datasheet.pdf
3M 4646 VHB 1/2" X 2" - 100/PACK datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 270MA 1.8 OHM datasheet.pdf
FUSE FILTER 2A 115/250VAC datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 30POS datasheet.pdf