FFF D25P91C6PL00LF
D25P91C6PL00LF picture photo
Mfg. Part Number
D25P91C6PL00LF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit
Datasheet Download
D25P91C6PL00LF.pdf
Availability of D25P91C6PL00LF
QUANTITY
D25P91C6PL00LF Order Process
Ship out your order
Specifications of D25P91C6PL00LF
Internal Part NumberEIS-D25P91C6PL00LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationD-Sub Design 06/Aug/2014
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDelta D
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (M3)
TerminationPress-Fit
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D25P91C6PL00LF
Related LinksD25P91C, D25P91C6PL00LF Datasheet, FFF Distributor
D25P91C6PL00LF Details Description
Related parts for D25P91C6PL00LF
DSUB CABLE - CFM37G/AE37M/X datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 23.7OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU SITARA 456MHZ 256BGA datasheet.pdf
LED MEDIUM LENS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 30K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf