FFF D25S90C6PX00LF
D25S90C6PX00LF picture photo
Mfg. Part Number
D25S90C6PX00LF
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit
Datasheet Download
D25S90C6PX00LF.pdf
Availability of D25S90C6PX00LF
QUANTITY
D25S90C6PX00LF Order Process
Ship out your order
Specifications of D25S90C6PX00LF
Internal Part NumberEIS-D25S90C6PX00LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationD-Sub Design 06/Aug/2014
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDelta D
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationPress-Fit
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating300V
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D25S90C6PX00LF
Related LinksD25S90C, D25S90C6PX00LF Datasheet, FFF Distributor
D25S90C6PX00LF Details Description
Related parts for D25S90C6PX00LF
IC TXRX OCT TRANSLATING 24-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY DPAK datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf