Vishay/BCcomponents D272Z20Y5VH63J5R
D272Z20Y5VH63J5R picture photo
Mfg. Part Number
D272Z20Y5VH63J5R
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 100V Y5V RADIAL
Datasheet Download
D272Z20Y5VH63J5R.pdf
Availability of D272Z20Y5VH63J5R
QUANTITY
D272Z20Y5VH63J5R Order Process
Ship out your order
Specifications of D272Z20Y5VH63J5R
Internal Part NumberEIS-D272Z20Y5VH63J5R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesD
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D272Z20Y5VH63J5R
Related LinksD272Z20Y, D272Z20Y5VH63J5R Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
D272Z20Y5VH63J5R Details Description
Related parts for D272Z20Y5VH63J5R
POT 1M OHM 2W CARBON LOGARITHMIC datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 36POS TIN datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 25 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACTOR DC 120A datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
CAP CER 130PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 22 OHM 1506 datasheet.pdf